Swarovski ATX Udsigtskikkert sæt

Pris fra 23.900,00 DKK


Når du er på udkig efter et Swarovski spotting scope, så kan du forsikre dig om at denne udsigtskikkert er så skarp og præcis. Disse udkigskikkerter er det ultimative indenfor udsigskikkerter.

Du opnår en enestående detaljeopløsning og med variable forstørrelser kan du se præcis det du ønsker.

Du får på dette spottingscope fra Swarovski mulighed for at vælge forskellige modeller. Det er vigtigt at afgøre som bruger hvad dette scope skal bruges til. Fælles for kikkerterne er at de vejer mellem 2 - 3 kg.

Den ene mulighed man har at vælge imellem er objektives linse. Denne størrelser angiver hvor meget lys, en sådan kikkert kan trække ind i skumringstiden. Jo større denne linse er, jo bedre har den mulighed for at trække lys ind. Men jo større denne objektiv linse er, jo mere vejer denne kikkert også.

Forstørrelsen på kikkerten er variabel og fåes med et par forskellige variabler. For eksempel kan en variable hedde 30-70. Dette er forstørrelsen. Jo højere end forstørrelse du vælger, jo tættere kommer du på det du kikker på. Samme er gældende når du vil se noget på længere afstand. Så kræver det en høj forstørrelse.

Modsat er den lave forstørrelse gældende hvis dit objekt eller mål ikke er på så lang en afstand. Man kan som tommelfinger regel sige at jo lavere en forstørrelse du vælger, jo større bliver synsfeltet, som du kan se. Derfor har den lille forstørrelse samme gode effekt, som det kan have at komme tæt på noget.

Swarovski har designet dette produkt således at man skal vælge mellem flere moduler, for at få mest mulig ud af produktet til dine behov. Derudover er det lavet sådan, hvis dine behov skifter, så kan modulerne købes seperat, hvilket vil sige du til enhver tid kan skifte dele ud på spotting scope, uden at skulle købe en hel ny kikkert.

Det gør et det modulære system kan tilpasses alles behov uanset krav